Gruba Ryba Studio

Jak wygląda dzień ślubu z perspektywy filmowca?

Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda ten najważniejszy dzień pary młodej z perspektywy kogoś, kto nie jest gościem weselnym lub rodziną młodych? Stosunkowo niewiele osób może tego doświadczyć a wygląda to zupełnie inaczej niż nam się wydaje. Przedstawię wam krótki opis takiego właśnie dnia filmowca ślubnego.

Dzień wcześniej

Może wydawać się to nudną koniecznością, ale dzień ślubu (po załatwieniu wszelkich formalności z parą młodą) zaczyna się tak naprawdę dzień wcześniej. Ładowanie wszelakich baterii, sprawdzanie i czyszczenie kart pamięci oraz planowanie i pakowanie sprzętu na drugi dzień.

Fotograf na ślub

Często też dzwonimy do pary młodej aby upewnić się czy aby na pewno nic się nie zmieniło w ostatniej chwili. Kładąc się spać zamiast poczucia dobrze wykonanego obowiązku, zawsze w głowie jest tylko jedno pytanie „Czy to na pewno wszystko?”.

Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda ten najważniejszy dzień pary młodej z perspektywy kogoś, kto nie jest gościem weselnym lub rodziną młodych? Stosunkowo niewiele osób może tego doświadczyć a wygląda to zupełnie inaczej niż nam się wydaje. Przedstawię wam krótki opis takiego właśnie dnia filmowca ślubnego.

Fotografia Ślubna

Dzień wcześniej

Może wydawać się to nudną koniecznością, ale dzień ślubu (po załatwieniu wszelkich formalności z parą młodą) zaczyna się tak naprawdę dzień wcześniej. Ładowanie wszelakich baterii, sprawdzanie i czyszczenie kart pamięci oraz planowanie i pakowanie sprzętu na drugi dzień. Często też dzwonimy do pary młodej aby upewnić się czy aby na pewno nic się nie zmieniło w ostatniej chwili. Kładąc się spać zamiast poczucia dobrze wykonanego obowiązku, zawsze w głowie jest tylko jedno pytanie „Czy to na pewno wszystko?”.

Fotograf na ślub

Dzień Ślubu

W naszym przypadku pobudka jest dosyć wczesna, niezależnie od godziny ślubu. Kto ma dzieci ten już wie, że pospać to będziesz mógł jak się wyprowadzą 🙂 Po pożywnym śniadaniu – zwykle sobotnie paróweczki i kanapka musi wjechać – wyjeżdżamy na ślub. Robimy sobie około dwóch godzin zapasu czasowego, tak aby przebita opona czy roboty drogowe nie dokładały stresu parze młodej.

Fotografia Ślubna

Wyścig z czasem

Od momentu pojawienia się na przygotowaniach u pana młodego (a to właśnie od pana młodego zawsze zaczynamy kręcić) rozpoczyna się wyścig z czasem. Lawirowanie w taki sposób aby każda czynność została wykonana dokładnie w punkt, ponieważ tego dnia już nie powtórzymy, nie można zrobić dubla. Filmowanie przygotowań potrafi bardzo się od siebie różnić, tak jak różni są ludzie których filmujemy. Począwszy od nieco zestresowanych, których musimy rozruszać kończąc na tych pewnych siebie.

Człowiek to największy element zmienny w naszej pracy i właśnie to czyni ją niezmiernie interesującą. Część ujęć możemy sobie zaplanować: ubieranie garnituru czy filmowanie dodatków. To co najbardziej uwielbiamy filmować to krzątanina w domu, reakcje rodziców lub innych domowników na zaistniałą sytuację. Oni również się stresują i wzruszają. Głosy zza kamery, które mimo wszystko rejestrujemy są najbardziej naturalnym dodatkiem do filmu.

Następnie jedziemy do pani młodej. Nie bez powodu pani młoda jest dopiero druga w kolejności. W ten dzień zazwyczaj zaplanowani są fryzjerzy oraz kosmetyczki i dopiero po ich odwiedzinach zjawiamy się my, aby panny młode czuły się pewniejsze i spokojniejsze. Tu sytuacja wygląda podobnie jak u pana młodego, z jedną drobną różnicą. To do domu pani młodej przyjeżdża jej narzeczony aby (przynajmniej w teorii 😛 ) właśnie w ten dzień zobaczyć ją po raz pierwszy w sukni ślubnej. Poza samą przysięgą małżeńską i błogosławieństwem rodziców to właśnie ten moment jest najbardziej emocjonujący.

Fotografia Ślubna

Kiedy uporamy się z przygotowaniami a para młoda zostanie pobłogosławiona przez swoich rodziców, pakujemy manatki i biegusiem lecimy do kościoła. Musimy wyliczyć wszystko w ten sposób aby być w świątyni przed parą młodą oraz mieć kilka minut zapasu na filmowanie pustego kościoła, jeśli pogoda na to pozwoli to lot dronem oraz zamontowanie rejestratora dźwięku do uzyskania dobrego audio z mszy. No w końcu to tutaj odbędzie się najważniejszy moment tego dnia czyli przysięga małżeńska. Po skończonej mszy filmujemy życzenia jeśli odbywają się pod kościołem lub pędzimy bezpośrednio na salę aby móc znów sfilmować dekoracje, wznieść się dronem oraz nagrać przyjazd pary młodej pod salę weselną.

Kiedy wykonamy te wszystkie czynności a para młoda wraz z gośćmi odśpiewa „sto lat” i wypije symboliczną lampkę szampana wreszcie mamy chwilę oddechu. Podawany jest obiad i dopiero teraz jest czas na łyka wody, ewentualne przygryzienie czegoś oraz spokojne uporządkowanie sprzętu i przygotowanie się do zabawy weselnej. Często w tym momencie podpinamy rejestrator dźwięku u DJa lub orkiestry aby uchwycić muzykę i klimat panujący na sali. Po pierwszym tańcu, goście bawią się w najlepsze, a my dyskretnie filmujemy najsmaczniejsze kąski.

Fotograf na ślub Wrocław

Nasz dzień pracy kończy się wraz z oczepinami kiedy to na parkiecie pozostają najtwardsi zawodnicy a my z poczuciem wspaniale wykonanej pracy możemy się pakować, żegnać i kierować z stronę domu. Tak dobrze się domyślacie, taki dzień pracy trwa niekiedy do 14 godzin a każda z nich musi być pełna skupienia i kontroli, ale kiedy oglądamy przywieziony materiał to czujemy że było warto 🙂

Michał